Ciekawe formy szczepionych roślin iglastych

Właściciele ogrodów albo działek, którzy odwiedzają szkółki roślin, mają do wyboru wiele różnych drzew i krzewów. Dużą popularnością cieszą się na przykład iglaki. Są to rośliny wieloletnie o zdrewniałych pniach i pędach. W zależności od tego, jaka jest wysokość i charakter dzielimy je na drzewa i krzewy. Wielu ogrodników sięga po szczepione rośliny iglaste. Jakie są ich najciekawsze formy?

Sosna górska i sosna pospolita 

Na początek warto krótko wspomnieć, że szczepienie roślin polega na przeniesieniu zrazu, czyli jednej części rośliny na podkładkę (drugą część rośliny), dzięki czemu oba elementy się ze sobą zrosną. Pośród roślin ogrodowych, które się do tego nadają, na uwagę zasługuje na przykład sosna górska Carsten. Jest to odmiana kosodrzewiny o zwartym pokroju.

Jest krzaczasta i przebarwia się żółto-złocistym kolorem. Doskonale się sprawdzi nie tylko do ogródka, ale również na skalniak, a nawet do donicy. Kolejną propozycją jest sosna pospolita, która ma kulisty przekrój. Zwraca uwagę niebiesko-zieloną igłą. Podobnie jak poprzednia nadaje się do hodowania w ogrodzie oraz w donicy.

Jakie inne rośliny iglaste szczepione są godne uwagi? 

Do roślin szczepionych, które są chętnie wybierane do ogrodów, możemy zaliczyć również jałowce. Może to być na przykład jałowiec płożący o złocisto-żółtych pędach. Cieszy się dużym zainteresowaniem z uwagi na niewielkie wymagania – wystarczy posadzić go w nasłonecznionym miejscu i nie podlewać zbyt często.

Jałowiec nadbrzeżny sprawdzi się z kolei w małych ogrodach. Jest to barwna odmiana, która prezentuje się efektownie. Poszukując roślin iglastych szczepionych, można też postawić na modrzew europejski, który osiąga około 1 metra wysokości i ma nieregularnie rozmieszczone igły. Warto sadzić go pojedynczo.

Zamknij menu